Bradford White TTW 75 gallon, Tall 76 MBH Low NOx Power Vent Natural Gas Water Heater, 6 year warranty
MPN
RG2PV75H6N19
SKU
2055430
$2,574.00
In stock
22 Available At All US Supply Locations

Bradford White
View All Bradford White products
Specifications
| Weight | 270.000000 |
|---|---|
| Length (inches) | 26 |
| Width (inches) | 26 |
| Height (inches) | 59.69 |
| Item Type | Water Heaters |
| Brand | Bradford White |
| Free Shipping | 🚚 <span style="font-weight:700;">This item eligible for free shipping (on $150+ orders)</span> |
| Energy Factor | 0.69 |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Manufacturer | Bradford White |
| MPN | RG2PV75H6N19 |
| Recovery Rate | 82 gph |
| Tank Capacity | 75 gal |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Steel |
| Ultra Low NOx | FALSE |
| Vent Size | 3 x 4 in |
| Vent Type | Power |
| Water Connection | 3/4 in NPT |
| URL Key | hvac-parts-water-heaters-rg2pv75h6n19-2055430 |
| Item Returns | This item can be returned |
