Bradford White FVIR Defender Safety System 40 gallon, Tall 40 MBH Low NOx Atmospheric Vent Natural Gas Water Heater, 6 year warranty
MPN
RG240T6N
SKU
2055382
$834.32
In stock
41 Available At All US Supply Locations

Bradford White
View All Bradford White products
Specifications
| Weight | 8.880000 |
|---|---|
| Item Type | Water Heaters |
| Brand | Bradford White |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Manufacturer | Bradford White |
| MPN | RG240T6N |
| Sub Type | Gas Water Heater |
| Tank Capacity | 40 gal |
| Warranty | 6 Years |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Water Connection | 3/4 in |
| Application | Plumbing |
| Primary Voltage | 240 V |
| Item Returns | This item can be returned |
