Bradford White FVIR Defender Safety System 40 galllon, 38 MBH Low NOx Atmospheric Vent Liquid Propane Water Heater, 6 year warranty
MPN
RG240S6X
SKU
2055457
$898.56
In stock
10 Available At All US Supply Locations

Bradford White
View All Bradford White products
Specifications
| Weight | 8.880000 |
|---|---|
| Item Type | Water Heaters |
| Brand | Bradford White |
| Fuel Type | Natural Gas |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Manufacturer | Bradford White |
| MPN | RG240S6X |
| Sub Type | Atmospheric Gas Water heater |
| Tank Capacity | 40 gal |
| Warranty | 6 Years |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Water Connection | 3/4 in |
| Application | Plumbing |
| Primary Voltage | 240 V |
| Item Returns | This item can be returned |
