Bradford White 40 gallon, Short 4.5kW 2-Element Electric Water Heater, 240/208V, 6 year warranty
MPN
RE340S6-1NCWW
SKU
2055379
$696.15
In stock
19 Available At All US Supply Locations

Bradford White
View All Bradford White products
Specifications
| Weight | 8.880000 |
|---|---|
| Item Type | Water Heaters |
| Brand | Bradford White |
| Free Shipping | 🚚 <span style="font-weight:700;">This item eligible for free shipping (on $150+ orders)</span> |
| Fuel Type | Electric |
| Gas Connection | 3/4 in |
| Manufacturer | Bradford White |
| MPN | RE340S6-1NCWW |
| Sub Type | Electric Water Heater |
| Tank Capacity | 40 gal |
| Warranty | 6 Years |
| Color | White |
| Material | Steel |
| Water Connection | 3/4 in |
| Application | Plumbing |
| Primary Voltage | 240 V |
| URL Key | hvac-parts-water-heaters-re340s6-1ncww-2055379 |
| Item Returns | This item can be returned |
