Brasscraft Angle Stop, 1/4-Turn, Press Connection, 1/2" x 3/8" OD
MPN
G2CPN14XC1
SKU
2051745
$12.63
In stock
436 Available At All US Supply Locations
Specifications
| Weight | 0.270800 |
|---|---|
| Length (inches) | 2.3 |
| Width (inches) | 2.95 |
| Height (inches) | 1.35 |
| Item Type | Plumbing Valves |
| Ball Valve/Gate Valve Type | Ball Valve |
| Inlet Connection Size | 1/2 in |
| Manufacturer | BrassCraft Manufacturing |
| MPN | G2CPN14XC1 |
| Outlet Connection Size | 3/8 in |
| Ball Material | Chrome Plated Brass |
| Temperature Range | 40 to 160 deg F |
| Body Material | Brass |
| End Style | Press x Compression |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Nominal Size | 1/2 x 3/8 in |
| Pressure Rating | 125 PSI |
| Side A | 1/2" |
| Side B | 3/8" |
| Item Returns | This item can be returned |
