Brasscraft Angle Stop, 1/4-Turn, Press Connection, 1/2" x 1/4" OD
MPN
G2CPN09XC1
SKU
2051746
$13.05
In stock
142 Available At All US Supply Locations

BrassCraft
View All BrassCraft products
Specifications
| Weight | 8.880000 |
|---|---|
| Length (inches) | 8.88 |
| Width (inches) | 8.88 |
| Height (inches) | 8.88 |
| Item Type | Plumbing Valves |
| Brand | BrassCraft |
| Ball Valve/Gate Valve Type | Ball Valve |
| Inlet Connection Size | 1/2 in |
| Manufacturer | BrassCraft Manufacturing |
| MPN | G2CPN09XC1 |
| Outlet Connection Size | 1/4 in |
| Shut-Off Type | 1/4 Turn Ball |
| Ball Material | Chrome Plated Brass |
| Temperature Range | 40 to 160 deg F |
| Body Material | Brass |
| End Style | Press x Compression |
| Handle Type | Quarter Turn |
| Nominal Size | 1/2 x 1/4 in |
| Pressure Rating | 125 PSI |
| Side A | 1/2" |
| Side B | 1/4" |
| Item Returns | This item can be returned |
