Armstrong Air/Concord 7EH30BX Omni Case Coil (R-454B, Horizontal, 2.5 Ton, 17.5")
MPN
7EH30BX
SKU
2051700
$759.98
In stock
19 Available At All US Supply Locations

Allied Air (Armstrong Air & Concord)
View All Allied Air (Armstrong Air & Concord) products
Resources and Downloads
Specifications
| Weight | 8.880000 |
|---|---|
| Length (inches) | 8.88 |
| Width (inches) | 8.88 |
| Height (inches) | 8.88 |
| Item Type | Evaporator Coil |
| Brand | Allied Air (Armstrong Air & Concord) |
| Cooling Capacity | 30000 Btu/hr |
| Free Shipping | <strong><span style="color:red;">*This item not eligible for free shipping.</span></strong> |
| Manufacturer | Allied Air Enterprises |
| MPN | 7EH30BX |
| Nominal Capacity | 2.5 ton |
| Overall Depth | 21-1/2 in |
| Sub Type | Evaporator Coil |
| Refrigerant Type | R-454B |
| Warranty | 10 Years Limited |
| Color | Gray |
| Enclosure Type | Cased |
| Liquid Line Size | 3/8 in |
| Mounting Type | Horizontal |
| Overall Width | 26-1/2 in |
| Suction Line Size | 7/8 in |
| Application | Indoor Unit |
| URL Key | hvac-equipment-evaporator-coil-7eh30bx-2051700 |
| Item Returns | This item can be returned |
Resources and Downloads
