Armstrong Air/Concord Omni Case Coil, Upflow, 2.5–3.0 Ton, 21", R454B
MPN
7EC30
SKU
2051491
$724.14
In stock
9 Available At All US Supply Locations

Allied Air (Armstrong Air & Concord)
View All Allied Air (Armstrong Air & Concord) products
Resources and Downloads
Specifications
| Weight | 8.880000 |
|---|---|
| Length (inches) | 8.88 |
| Width (inches) | 8.88 |
| Height (inches) | 8.88 |
| Item Type | Evaporator Coil |
| Brand | Allied Air (Armstrong Air & Concord) |
| Cooling Capacity | 36000 Btu/hr |
| Manufacturer | Allied Air Enterprises |
| MPN | 7EC30 |
| Nominal Capacity | 3 ton |
| Overall Depth | 21 in |
| Sub Type | Evaporator Coil |
| Refrigerant Type | R410A/R454B |
| Warranty | 10 Years Limited |
| Color | Silver |
| Enclosure Type | Cased |
| Liquid Line Size | 3/8 in |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Vertical |
| Overall Width | 21 in |
| Suction Line Size | 3/4 in |
| Item Returns | This item can be returned |
Resources and Downloads
