Armstrong Air/Concord 29A89 EAC4X60C Omni Case Coil, R-410A, Upflow, 5.0 Ton, 21"
MPN
29A89
SKU
2053586
$549.32
In stock
5 Available At All US Supply Locations

Allied Air (Armstrong Air & Concord)
View All Allied Air (Armstrong Air & Concord) products
Resources and Downloads
Specifications
| Weight | 73.000000 |
|---|---|
| Length (inches) | 24.25 |
| Width (inches) | 25.25 |
| Height (inches) | 34.65 |
| Item Type | Evaporator Coil |
| Brand | Allied Air (Armstrong Air & Concord) |
| Manufacturer | Allied Air Enterprises |
| MPN | 29A89 |
| Nominal Capacity | 5 ton |
| Sub Type | Evaporator Coil |
| Refrigerant Type | R410A |
| Warranty | 10 Years Limited |
| Enclosure Type | Cased |
| Liquid Line Size | 3/8 in |
| Material | Aluminum |
| Suction Line Size | 7/8 in |
| Item Returns | This item can be returned |
Resources and Downloads
